• kontakt@omnipanel.pl

Na czym polega zakwaszenie?

Na czym polega zakwaszenie?

Zakwaszenie organizmu to problem, który ma miejsce po zaburzeniu równowagi kwasowo – zasadowej. Do pomiaru kwasowości oraz zasadowości będzie nam służył wskaźnik pH. Pewnie większość pamięta z chemii, że poziom będzie między 0 a 14. Wartość poniżej 7 to kwaśny odczyn a powyżej zasadowy. Natomiast 7 jest to odczyn neutralny. Wskaźnik ten służy również do oceny odczynu płynów ustrojowych. Największe wahania będą w moczu.

Większość ustrojowych płynów ma lekko zasadowy poziom pH, dlatego właśnie, by utrzymać równowagę kwasowo zasadową należy dbać o poziom pH krwi między 7,35 a 7,45. Jeśli będzie poziom wyższy będzie problem z zasadowicą a przy niższym poziomie problem z kwasicą. Kwasica to poważne zaburzenie, które będzie wpływać na pracę naszych nerek czy płuc. W przypadku zakwaszenia a nie kwasicy organy te pracują odpowiednio ponieważ pH jest w normie, a dopiero przewlekłe zakwaszenie może przechodzić w kwasicę, a to już stan, który będzie dla nas niebezpieczny.

Zakwaszenie organizmu

Każde zaburzenie równowagi kwasowo zasadowej będzie prowadzić do włączenia mechanizmów obronnych, dzięki którym można doprowadzić wszystko do odpowiedniego stanu. Mamy tutaj takie rozwiązania jak specjalnie pracujące układy krwi i tkanek, usuwanie Co2 przez płuca oraz wydalanie nadmiaru kwasów i zasad przez nerki, które są kluczowym miejscem pracującym nad utrzymywaniem odpowiedniego poziomu pH krwi. Jeśli jednak zakwaszenie będzie zbyt długo trwało organizm nie będzie sobie radził z tym, by wszystko doprowadzić do porządku, pojawi się ciągłe zmęczenie, brak apetytu, senność czy ból głowy.

Organizm zacznie szukać źródeł substancji zasadowych, tak by walczyć o likwidowanie nadmiaru kwasów. I dlatego zacznie pobierać między innymi wapń z kości a to będzie prowadziło do ich znaczącego osłabienia. Podobnie nerki będą zmuszone ciągle do usuwania kwaśnych składników i dlatego ich funkcje zostaną zaburzone. Przewlekłe zakwaszenie prowadzić będzie także do problemów z nadciśnieniem tętniczym. Badania pokazują, że częstość występowania cukrzycy jest większa u osób z niskim pH.

Dodatkowo nowe badania łączą zakwaszenie organizmu z większym ryzykiem chorób układu krążenia. Jeśli chodzi o neutralizowanie jonów wodorowych będzie dochodziło do rozpadu mięśni by uwolnić glutaminę, która ma buforować kwas. Dlatego przewlekłe zakwaszenie będzie także prowadzić do poważnych problemów związanych z utratą cennego białka mięśniowego. Widać więc doskonale, że przeciągający się problem zakwaszenia może wpływać niekorzystnie na całą pracę naszego organizmu.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz